Výcvikový obojek

Elektrický, elektronický obojek – lépe výcvikový obojek. Pomůcka k výcviku tam, kam nedosáhne vodítko. Pokud trénujete psy na volno, pak je to pro Vás důležitá pomůcka. Jestliže dokážete zachovat chladnou hlavu a zvládli jste se svým psem nebo fenkou základní povely – Ke mně, Místo a Nesmíš, pak výcvikový obojek doporučuji. Ušetří hodně času a nervů.

Výcvikové obojky

Výcvikové obojky se mezi pejskaři nejčastěji používají, aby zabránili psům v nežádoucí činnosti, zejména v pronásledování zvěře. Použivají se i v profesionální kynologii pro výcvik, dále je možné i jejich použití pro psy s poškozením sluchu. Výcvikovým obojkem je možné psa na dálku trestat i chválit, některé obojky mají zabudovaný i tzv. klikr. 

Existují obojky sprejové, s impulzy, zvuky a vibracemi. Mnohé mají kombinace těchto upozornění, některé si dokonce můžete sami programovat. A dále se dělí podle dosahu ve volném prostoru (louka), což se obvykle označuje číslem v metrech.
Rozhodli jsme se pro obojek s kombinací vibrace a impulzů, nastavitelných v 15 stupních a dosahem minimálně 200m v lese, což je zhruba 600m volné plochy. Vibrace na výcvik a impuls měl být jakási záchranná brzda na psa. Vibrace se nám zdály praktičtější než zvuk, protože je pes vnímá jak mechanicky, tak sluchem. Náš první výcvikový obojek byl značky Canicom.

Canicom má v České republice zastoupení i servis, obojek vyhovoval parametry, ovladač byl pro ovládání dvou obojků a to nám s ohledem na předpoklad pořízení druhého psa také vyhovovalo. Obojky jsou dodávány ve dvou variantách, buď jsou nabíjecí, nebo na baterie. Volili jsme nabíjecí.
S odstupem času musím říci, že to byla dobrá volba. Jak obojek, tak ovladač a dokonce jsme si vyzkoušeli i pružnost dodavatele a servisu. Náš obojek měl kromě vibrací i 15 stupňů nastavení pro impuls. Než jsem jej dal Ferrymu poprvé, vyzkoušel jsem jej na sobě. Doporučuji to každému. Impulzy 1 a 2 nebyly cítit téměř vůbec, 3 je jako lehké šimraní a až po stupeň 6 jsem to snesl (obojek má prý nastavené impulsy podle nové německé normy, zkušenější říkají, že je nástup účinku výrazně pozvolnější, než v minulosti a tam, kde byl dříve stupeň 1, je dnes 5 a dřívější 2 je nově 7).

Vývoj jde ale dopředu a po velmi dobrých zkušenostech s používáním výcvikových obojků jsme se rozhodli pro micro obojky Martin Systém . Tyto obojky patří ke špičce, jsou nejmenší vyráběné obojky na světě a mají řadu pokročilých patentů .
Technologie SSC zajišťuje stále stejnou úroveň impulzů za různých podmínek (třeba suchá a mokrá kůže má jinou vodivost), obojky používají automatickou detekci správného nasazení, tlačítka na ovladači si můžete naprogramovat sami a jejich obrovskou výhodou je, že i vlastní obojek si můžete také programovat pomocí PC . Vybrat si můžete zvuk, vibrace, klikr a chování při spuštění impulzu. 

Co mně ale nejvíce vyhovuje, je malý ovladač na prst. Je to velmi pohotové a nemusíte v ruce držet velký ovladač. Můžete si naprogramovat na prstýnek kterékoliv tlačítko z velkého ovladače a ten pak při výcviku nemusíte vůbec vyndávat z kapsy. A máte obě ruce volné. Hodí se to i při všech aktivitách, kdy ruce potřebujete mít volné a přitom chcete mít možnost při kritické situaci ovládat psa.
Navíc máte možnost použití i více prstýnkových ovladačů. Například při použití dvou prstýnků, kdy na každém máte jiný typ upozornění nebo kombinaci upozornění a klikr, můžete výcvik velmi urychlit.

Podmínky použití výcvikových obojků

Základní podmínkou použití elektronických výcvikových obojků je, že ovladač drží v rukou osoba dostatečně znalá a klidná. Znalá principů výcviku psů - podmíněných a nepodmíněných reflexů, reflexního oblouku a kontrastu mezi pochvalou a trestem. Zvyklá pracovat se psem formou hry a cvičit zábavnou formou.
Pes by měl znát základní povely. Na obojek by se měl těšit, protože jeho nasazení znamená nějakou akci, která se mu líbí. Měl by být určitě starší, nikdy ne štěně, minimální věk 6 měsíců. Neměl by být bázlivý a ustrašený. U čsv ještě pozor na pubertu a období strachů, kdy pes silněji reaguje na neznámé věci.

A pak se můžete těšit na úžasné chvíle se svým volným a poslušným čtyřnohým přítelem...
 
Jste připraveni? Můžete si přečíst Náš příběh, jak jsme se dopracovali k výcvikovým obojkům..
 
Nabízím své praktické zkušenosti - Výcvikový obojek - Praxe

Československý vlčák

highslide