Výcvik

Výcvik vlčáka rozděluji do dvou částí. Na výchovu k běžnému životu a kynologický či jiný odborný výcvik. Správná výchova je základ, výcvik je účelová nástavba pro různé pracovní či sportovní využití psa. Své zkušenosti s výchovou a výcvikem československého vlčáka se snažím popsat v následujících kapitolách.

Výchova

Výchova začíná už u chovatele a pokračuje v novém domově hned od prvního setkání štěňátka a jeho nových páníčků . Období do tří měsíců jejich života je asi nejdůležitější pro správné fungování. To, jak se budete svému čtyřnohému miláčkovi věnovat v tomto období, se vám vrátí v celém jeho zbytku života s Vámi. Vyplatí se nic nepodcenit. Co zde zameškáte, budete těžko dohánět. Popsal jsem pro Vás, jak to probíhalo u nás.

Kynologický výcvik

Československý vlčák je řazen mezi pracovní plemeno . Jeho kynologický výcvik může vyvrcholit úspěšným složením kynologických zkoušek a skutečným pracovním nasazením. Vždyť původním záměrem křížení ovčáků s vlky bylo zlepšit zdraví a výdrž psů pohraniční stráže. Vlčí geny ale také přinesly některé vlastnosti, na které je třeba si při výcviku dát pozor. Naše zkušenosti s výcvikem.

Výcvikový obojek

Často se mezi veřejností diskutuje o vhodnosti používání výcvikových (elektronických) obojků. Každou chvíli se mě někdo ptá, jak jsem dokázal, že s československými vlčáky mohu chodit bez vodítka po horách či lese a nehoní zvěř. Proto jsem zařadil do části Výcvik i mé zkušenosti s používáním výcvikových obojků u československých vlčáků.

Československý vlčák

highslide